ŠTETA ILI KORIST? Mini-hidroelektrane: Novi izvor energije ili ekološka katastrofa?

Poslednjih nekoliko meseci sve je aktuelnije pitanje mini hidroelektrana. Pitanje da li su mini hidroelektrane štetne za životnu sredinu i koliko zapravo elektične energije one proizvode? Po tom pitanju su podeljeni i struka i šira javnost.

Sigurno ste poslednjih meseci čuli za pojam mini hidroelektrana. Čuli ste takođe i za brojne rasprave koje se o njima vode. Ipak verovatno niste sigurni ni kako one funkcionišu, ni kako one utiču na okolinu. U ovom tekstu ćemo analizirate sve efekte mini hidroelektrana.

Image: 314028099, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Dmitry Naumov / Alamy / Alamy / Profimedia

U Srbiji su izgrađene 110 mini hidroeelektrana, a planira se gradnja ukupno 856, prema Katastru elektoprivrede Srbije. Većina će se gradi u brdsko-planinskim predelima. Po rečima samih investitora i ministarstva energetike tih 856 mini hidroelektrana će u ukupnom bilansu energije učestvovati od 2 do 3%.

I dok deo struke i vlasti odobrava njihovu izgradnju brojni domaći stručnjaci predvođeni grupom profecora sa Šumarskog univerziteta u Beogradu skreću pažnju na negativan uticaj mini hidroelektrana na ekosistem. Oni su još 2018. godine uradili studiju ,,Male hidroelektrane derivacionog tipa: beznačajna energetska korist i nemerljiva ekološka šteta”. Osim što se pozivaju na svoja istraživanja pozivaju se i na studije rađene u SAD i Evropskoj uniji koje su dovele do rušenja na hiljade takvih objekata.

Kako funkcionišu mini hidroelektrane?

Mini hidroelektrane fukcionišu tako što se deo rečnog toga pregradi branom. Odatle voda ulazi u cev i pokreće turbinu koja proizvodi struju. Voda dalje izlazi i nastavlja svojim tokom.

Koji su negativni efekti?

Stručnjaci ističu sledeće negativne efekte:

  • Prilikom pregrađivanja sa jedne strane reke ostane nedovoljno vode za živi svet koji živi u reci. Ribe
    umiru u sled nedostatka hrane i kiseonika kojeg uzimaju iz vode
  • ,,Riblje staze“ koje omogućavaju rakovima i ribama slobodno kretanje radi ishrane i mresta više nisu obezbeđene.
  • Kancerogeno ulje, neophodno za rad turbine se ispušta u reku i ona nije više pogodna za živa bića
  • Lokalno stanovništvo ostaje bez vode za piće i stoku.
  • Posle nekoliko godina u reci više nema života.

A koji su pozitivni efekti?

Kao što je već rečeno, procenjuje se da će mini hidroelektrane imati udela u svega 2-3% ukupne energije. To je i glavni razlog negodovanja stručnjaka koji smatraju da svi pomenuti negativni efekti dovode do toga da Srbija ostaje bez pijaće vode radi zanemarljivog povećanja u energetskom bilansu.

Ističu i činjenicu da u područjima gde se mini hidroelektrane grade živi 113 ugroženih ribljih vrsta čiji opstanak sada dovodi u pitanje.

Stanovništvo Stare planine koji najviše osećaju negativne efekte mini hidroelektrana održavaju skoro svakodnevne proteste protiv njihove izgradnje. U nekim mestima su organizovali noćne straže nebili sprečili izgradnju ovih obejkata, a u avgustu ove godine je zabeležen slučaj kada su meštani Rakite se sami organizovali i izvadili cevi buduće elektrane iz zemljišta.

AUTOR: Teodor Krstić

No comments

Sorry, the comment form is closed at this time.